Już dziś zarezerwuj wizytę przez Booksy lub telefonicznie
Wypełnienie i modelowanie
Kwas hialuronowy
Obszar
Twarz, ciało
Problem
Zmarszczki, bruzdy; utrata objętości i zwiotczenie skóry; asymetria rysów, usta wymagające uwydatnienia
Działanie
Wypełnienie i nawilżenie
Efekt
Zniwelowanie zmarszczek, uniesienie zapadniętej tkanki
Jak często powtarzać
12-18 miesięcy
Czas trwania zabiegu
30-90 min.
Kwas hialuronowy to związek chemiczny naturalnie występujący (w postaci hialuronianu sodu) we wszystkich organizmach żywych. W organizmie człowieka największa jego ilość znajduje się w skórze właściwej, która gromadzi ponad połowę depozytu tego związku w ludzkim ciele. Jednakże kwas hialuronowy można odnaleźć też w mazi stawowej czy ciele szklistym oka. Odpowiada on za gospodarkę wodną tkanek, czyli ich prawidłowe nawilżenie, a także jędrność i elastyczność skóry.
Używany w medycynie estetycznej kwas hialuronowy uzyskiwany jest syntetycznie (nie jest pozyskiwany od zwierząt).
Kwas hialuronowy
Cennik
Przed zabiegiem lekarz znieczula wybrany obszar z pomocą maści, ewentualnie iniekcyjnie. Dzięki temu zabieg jest maksymalnie komfortowy i niemal bezbolesny.
Fakty związane z kwasem hialuronowym
Pytania i odpowiedzi
W jaki sposób działa kwas hialuronowy?
Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody – jedna cząsteczka tej substancji może związać aż 250 cząsteczek wody! Dzięki tej wyjątkowej właściwości kwas hialuronowy skutecznie nawilża i wypełnia tkanki. Niestety, wraz z wiekiem (oraz pod wpływem czynników środowiskowych takich jak promieniowanie UV czy szeroko pojmowany tryb życia) ilość kwasu hialuronowego w organizmie człowieka stopniowo maleje; proces ten może rozpocząć się już po przekroczeniu 25. roku życia.
Drastyczny spadek ilości kwasu hialuronowego w skórze właściwej następuje już po pięćdziesiątce, a w siódmej-ósmej dekadzie życia jego zawartość w ludzkiej skórze spada niemal do zera. Tracące hialuronian sodu komórki skóry nie są w stanie skutecznie zatrzymać wewnątrz siebie wody, co powoduje utratę nawilżenia, zapadanie się tkanek, zwiotczenie skóry, a także pojawienie się bruzd i zmarszczek. Procesy regeneracyjne ulegają spowolnieniu, skóra staje się szara i wysuszona.
Tego typu objawy starzenia się skóry można skorygować podając kwas hialuronowy bezpośrednio do głębszych warstw skóry, a więc za pomocą iniekcji. Używa się do tego różnego typu preparatów. Kwas hialuronowy występuje w nich jako usieciowany, częściowo usieciowany lub nieusieciowany. W zależności od stopnia usieciowania (częstości występowania lub braku dodatkowych wiązań w cząsteczce kwasu) posiada różną gęstość oraz zdolność wiązania cząsteczek wody. Dzięki temu wykazuje różną trwałość w zabiegach medycznych, w których został wykorzystany.
Kwas hialuronowy usieciowany jest najbardziej odporny na działanie hialuronidazy, czyli występującego w organizmie człowieka enzymu, który rozbija jego wiązania z wodą. Wykorzystuje się go przede wszystkim do wypełniania bruzd oraz przywracania objętości twarzy. Kwas częściowo usieciowany stosuje się, by uzyskać efekt delikatnego wypełnienia. Kwas nieusieciowany (o najniższej masie cząsteczkowej), ze względu na znakomite właściwości nawilżające, znajduje zastosowanie w przypadku skóry suchej, wiotkiej i zmęczonej, na przykład w zabiegach mezoterapii.
Analogicznie – dla wypełnienia bruzd, ust, korekcji nosa oraz wolumetrii twarzy stosuje się preparaty o większej gęstości. W celu rewitalizacji skóry czy wypełnienia drobnych zmarszczek wykorzystuje się kwas hialuronowy o drobnej cząsteczce i delikatnej strukturze.
Warto dodać, że iniekcje odpowiednich substancji czynnych do skóry właściwej zwiększają metabolizm komórek, stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, czy poprawiają mikrokrążenie. Zatem podany w ten sposób kwas hialuronowy nie tylko wypełnia i nawilża, ale i działa biostymulująco oraz biorewitalizująco, pobudzając skórę do produkcji białek odpowiedzialnych za jej sprężystość i elastyczność. Znajduje więc zastosowanie również w profilaktyce przeciwstarzeniowej.
Jaka jest najważniejsza zaleta tego zabiegu?
Zabiegi medycyny estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego pozwalają na natychmiastowe wypełnienie zmarszczek i przywrócenie tkankom utraconej objętości. Znajdują również zastosowanie w przypadku asymetrii rysów twarzy, słabo zarysowanej linii żuchwy, niewystarczająco wydatnych ust czy niepożądanego kształtu nosa. Wolumetria twarzy, wykonywana w Estelaser techniką „nici” hialuronowych, pozwala bez użycia skalpela osiągnąć efekt liftingu i poprawy owalu twarzy.
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są minimalnie inwazyjne, a więc nie wymagają specjalnej rekonwalescencji.
Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim ciele, zatem nie wywołuje reakcji alergicznych.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Wskazania do zabiegu z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego to miedzy innymi:
- drobne zmarszczki, głębokie zmarszczki, bruzdy,
- uwydatnione bruzdy nosowo-wargowe,
- linie marionetki (fałdy od kącików ust do linii podbródka),
- zmarszczki palacza,
- uwidoczniona „dolina łez”,
- „lwia zmarszczka”,
- usta wymagające powiększenia, wymodelowania, asymetryczne, o opadających kącikach,
- broda, podbródek, linia żuchwy wymagające wymodelowania, uwydatnienia,
- nos wymagający subtelnej korekty kształtu,
- zapadnięte policzki,
- twarz wymagająca wypełnienia, poprawy owalu (tu sprawdzi się wolumetria wykonywana w Estelaser techniką „nici hialuronowych”),
- w obrębie ciała np. konieczność uzupełnienia utraconej objętości skóry dłoni, biustu, pośladków.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu?
Wśród przeciwskazań do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego znajdują się:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- choroba nowotworowa,
- otwarte rany, zmiany chorobowe skóry,
- zaburzenia krzepliwości krwi, terapia przeciwzakrzepowa,
- choroby autoimmunologiczne,
- niewyrównana cukrzyca,
- tendencje do powstawania bliznowców,
- infekcje wirusowe (np. opryszczka),
- inne choroby drobnoustrojowe (np. katar, gorączka).
Czy rezultaty będą wyglądać naturalnie?
Naturalność efektów zabiegu z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego zależy od umiejętności lekarza wykonującego zabieg. Wybierając Estelaser, można mieć pewność, że oddajemy się w ręce wykwalifikowanego specjalisty z co najmniej kilkunastoletnim doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu procedur.
Jak szybko widoczne będą efekty?
Efekty wypełnienia czy modelowania z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego widoczne są natychmiastowo, ale docelowy rezultat uzyskuje się po około dwóch tygodniach od zabiegu. W tym okresie podany preparat zwiąże odpowiednią ilość wody oraz ostatecznie „ułoży się” w tkance.
Jak długo utrzymają się rezultaty zabiegu?
W przypadku wypełnień z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego rezultaty zabiegu będą widoczne od 6 do 18 miesięcy. Czas utrzymywania się efektów zależy od wielu czynników, włączając w to uwarunkowania genetyczne i tryb życia Pacjentki czy Pacjenta (w tym dietę, stosowane używki, korzystanie z solarium i sauny, opalanie się…).
Preparaty z częściowo usieciowanym i nieusieciowanym kwasem hialuronowym będą utrzymywać się w miejscu podania odpowiednio krócej – ich celem nie jest wypełnianie utraconej objętości, a nawilżenie i biorewitalizacja skóry.
Jak często należy powtarzać zabieg?
Dla utrzymania satysfakcjonujących efektów zabieg należy ponawiać, w zależności od podanego preparatu i indywidualnych uwarunkowań Pacjenta/Pacjentki, raz na 6-18 miesięcy.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg poprzedza wywiad z Pacjentką/Pacjentem, który ma na celu wyeliminowanie ewentualnych powikłań oraz szczegółowe omówienie całej procedury. Lekarz rozpoczyna zabieg od oczyszczenia, zdezynfekowania i znieczulenia obszaru zabiegowego, z reguły z pomocą maści. Następnie dokonuje iniekcji preparatu, używając w tym celu bardzo cienkiej igły lub tzw. mikrokaniuli, czyli giętkiej i tępo zakończonej mikrorureczki, która ślizga się wewnątrz tkanki, minimalizując jej uszkodzenia. Podawany preparat z kwasem hialuronowym ma postać przezroczystego żelu. Jest bardzo plastyczny, co umożliwia jego odpowiednie uformowanie w tkance, a więc i pożądane wymodelowanie okolicy zabiegowej. Cała procedura trwa około 30-90 minut.
Czy konieczna jest rekonwalescencja po zabiegu?
Rekonwalescencja po zabiegu wypełnienia usieciowanym kwasem hialuronowym nie jest konieczna. Jednakże tuż po zabiegu może pojawić się niewielkie, szybko przemijające zasinienie lub opuchnięcie. Warto zatem rozważyć poddanie się procedurze np. bezpośrednio przed weekendem lub dniem wolnym.
Jak przygotować się do zabiegu?
- Około 7 dni przed zabiegiem należy odstawić leki zwiększające ryzyko krwawienia:
- preparaty kwasu acetylosalicylowego (takie jak Aspiryna, Polopiryna, Acard),
- preparaty warfaryny i pochodne
- Pacjenci z cienką skórą i dużą tendencją do zasinień przez około 7 dni przed zabiegiem mogą przyjmować Rutinoscorbin lub Cyclonaminę. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia znacznego zasinienia po zabiegu
- Na około 24 godziny przed zabiegiem należy zaprzestać spożywania alkoholu i ograniczyć spożycie kawy
- W dniu zabiegu nie stosować kosmetyków natłuszczających i nawilżających oraz nie nakładać makijażu w okolicy poddanej zabiegowi
Specjalne oferty na Twoją skrzynkę