Zapisz się już dziś lub zadzwoń do Nas w celu umówienia się na wizytę

Zapisz się

Odnowa i rewitalizacja

Stymulatory i mezoterapia

Obszar

Twarz i owłosiona skóra głowy; ciało (zwykle dekolt, dłonie, kolana)

 

Problem

Zmarszczki i inne objawy starzenia się skóry; skóra odwodniona, wysuszona i poszarzała; blizny (także potrądzikowe); rozstępy

Działanie

Stymulacja produkcji kolagenu i elastyny; wiązanie wody w skórze

Efekt

Redukcja zmarszczek, prewencja zmarszczek; dogłębne nawilżenie skóry, poprawa kolorytu, dodanie blasku

Jak często powtarzać

Zróżnicowane plany zabiegowe: zwykle seria 3-4 zabiegów co 2-4 tygodnie + zabieg przypominający raz na 6 miesięcy

Czas trwania zabiegu

Około 15-45 minut

Stymulatory tkankowe (także: biostymulatory) to szeroka, zróżnicowana grupa stosowanych w medycynie estetycznej preparatów, których głównym celem jest pobudzenie naturalnych procesów regeneracji i odnowy skóry. Działanie to bywa określane jako biogeneza skóry i obejmuje przede wszystkim jej stymulację do produkcji kolagenu i elastyny. Białka te są kluczowymi budulcami macierzy pozakomórkowej, czyli substancji wypełniającej przestrzeń pomiędzy komórkami skóry i zespalającej ją. Kolagen pełni funkcję podpory, rusztowania dla tkanki, odpowiadając za jej gęstość i jędrność, a elastyna zapewnia jej elastyczność i sprężystość. Niestety, ilość włókien kolagenowych i elastynowych w skórze maleje wraz z wiekiem i na skutek czynników środowiskowych, co jest podstawową przyczyną jej starzenia. Stosowanie biostymulatorów tkankowych pozwala jednakże wyraźnie spowolnić ten proces.

Biostymulatory poprawiają kondycję skóry również na inne sposoby, np. działając antyoksydacyjnie, pobudzając mikrokrążenie i metabolizm komórkowy czy zwiększając wytwarzanie przez nią „własnego” kwasu hialuronowego.

Stymulatory tkankowe podaje się bezpośrednio do skóry za pomocą szeregu iniekcji, często wykonywanych w precyzyjnie wyznaczonych miejscach na twarzy. Iniekcje te wykonuje się bardzo cienką igłą lub mikrokaniulą, na nieznaczne głębokości, wstrzykując jednorazowo niewielką ilość preparatu. Efektem jest wyraźne zniwelowanie różnych oznak starzenia się skóry, ale wskazaniem do zabiegu z zastosowaniem stymulatora tkankowego mogą być też na przykład blizny potrądzikowe czy rozstępy.

Nieco podobnie wygląda zabieg mezoterapii igłowej, podczas którego wykonuje się serię iniekcji w niewielkich odległościach od siebie (np. 5-milimetrowych), obejmującą cały poddawany terapii obszar twarzy lub ciała. Używane w medycynie estetycznej preparaty do mezoterapii igłowej oparte są głównie o nieusieciowany (ale stabilizowany) kwas hialuronowy. Mają więc przede wszystkim spektakularne właściwości nawilżające tkankę, a dopiero w drugiej kolejności biostymulujące. Z tego też względu najczęściej zalicza się je do grupy tzw. biorewitalizatorów – preparatów które znakomicie poprawiają gospodarkę wodną skóry, ale ich działanie na fibroblasty, czyli komórki skóry produkujące kolagen i elastynę, jest niewielkie.

Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że stymulatory tkankowe przeniosły zabieg mezoterapii igłowej na wyższy poziom. „Tradycyjna” mezoterapia igłowa wciąż jednak z powodzeniem pozwala poprawić jakość i wygląd skóry, zwłaszcza odwodnionej, o poszarzałym kolorycie. Znajduje też szersze zastosowanie w zabiegach różnych okolic ciała.

W przekazach marketingowych można spotkać się też z trzecią kategorią preparatów do tego typu zabiegów medycyny estetycznej, tzw. redermalizatorami, łączącymi silne działanie biostymulujące z równie silnym działaniem biorewitalizującym. Mają więc być to produkty najbardziej zaawansowane, dające najmocniejsze rezultaty po jednym zabiegu. Należy jednak pamiętać, że granice pomiędzy tymi kategoriami są płynne, ich nazewnictwo umowne, a optymalną decyzję co do wyboru preparatu podejmie lekarz Estelaser – w oparciu o potrzeby Pacjentki lub Pacjenta, wiedzę o działaniu określonych substancji czynnych, a także własne doświadczenie i znajomość produktów.

Stymulatory i mezoterapia

Cennik

Princess® RICH
700 zł
Viscoderm® Hydrobooster
1 000 zł
Juvéderm® Volite
1 000 zł
PROFHILO®
1 300 zł
NUCLEOFILL™ Strong
1 300 zł
NUCLEOFILL™ Soft Plus Eyes
1 300 zł

Przed zabiegiem lekarz zwykle znieczula wybrany obszar, zazwyczaj z pomocą maści. Dzięki temu procedura jest maksymalnie komfortowa i niemal bezbolesna.

Fakty związane ze stymulatorami i mezoterapią

Pytania i odpowiedzi

W jaki sposób działają stymulatory tkankowe?

Redermalizatory, biostymulatory i biorewitalizatory tkankowe to zróżnicowana pod względem składu i przeznaczenia grupa preparatów. W zależności od zastosowanych substancji czynnych, mechanizmy stymulacji czy rewitalizacji skóry kształtują się różnorako. Te różnice można prześledzić, porównując na przykład kilka wybranych preparatów używanych w gabinecie Estelaser:

  • NUCLEOFILL Strong to preparat biostymulujący zwierający 2,5 proc. polinukleotydów, czyli niewielkich cząsteczek kwasów nukleinowych DNA i RNA naturalnie występujących we wszystkich organizmach żywych. Mają one znakomite właściwości hydrofilowe, czyli zdolność przyłączania cząsteczek wody, a więc i dogłębnego nawilżenia skóry. Silnie stymulują tkanki do produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za jej gęstość i sprężystość, a także kwasu hialuronowego – substancji wiążącej wodę w komórkach skóry. Działają też antyoksydacyjnie, niwelując szkodliwy dla skóry wpływ wolnych rodników – podstawową przyczynę jej starzenia.
  • NUCLEOFILL Soft Plus Eyes to wariant preparatu NUCLEOFILL przeznaczony specjalnie do zastosowania w delikatnych okolicach oczu. Również zawiera 2,5 proc. naturalnych polinukleotydów.
  • PROFHILO® to preparat biostymulujący oparty o dwa wyselekcjonowane rodzaje kwasu hialuronowego, które zostały połączone termicznie, dając wyjątkowo silną i stabilną formułę. Ta hybryda lekkich cząstek (L-HA) i ciężkich łańcuchów (H-HA) pozwoliła otrzymać najwyższe dostępne na rynku stężenie kwasu hialuronowego – aż 64 mg w jednej dawce preparatu (2 mililitry). Efektem zabiegu z użyciem PROFHILO® jest silne nawilżenie skóry i wypełnienie zapadniętych tkanek, a także pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny. Preparat ten bywa opisywany jako połączenie wypełniacza opartego na usieciowanym kwasie hialuronowym (daje efekt wolumetryczny, uzupełniając utraconą objętość tkanki) i biostymulatora. Bardzo wysokie stężenie kwasu hialuronowego, ale i duże właściwości przepływu oraz niska lepkość, sprawiają, że świetnie sprawdza się do leczenia trudnych okolic szyi. Ponieważ PROFHILO® aktywuje też działanie adipocytów (komórek tłuszczowych), znajduje zastosowanie w przypadku ubytków podskórnej tkanki tłuszczowej.
  • Juvéderm® Volite to preparat zaliczany do grupy biorewitalizujących, oparty o częściowo usieciowany kwas hialuronowy. Zabieg z jego użyciem określany jest jako „mezoterapia restrukturyzująca”, a więc o silniejszym działaniu biostymulującym niż „standardowa” mezoterapia igłowa, zwłaszcza wykonywana preparatami bazującymi na nieusieciowanym kwasie hialuronowym. Efekty utrzymują się też dłużej – około 9 miesięcy. Eliminuje to konieczność wykonywania serii zabiegów w krótkim okresie – wystarczy jedna iniekcja raz na trzy kwartały.
  • Viscoderm® Hydrobooster to biorewitalizujący preparat do mezoterapii igłowej bazujący na połączeniu dwóch rodzajów kwasu hialuronowego (o średniej i wysokiej masie cząsteczkowej). Uzyskane stężenie kwasu hialuronowego to 25 mg w 1 mililitrze produktu. Produkt w szczególności przeznaczony do zastosowania w „dynamicznych” obszarach twarzy – dookoła oczu, ust i na czole. Związane jest to z jego efektywnym działaniem rozprężającym powierzchowne, drobne zmarszczki, określanym jako technologia „hydrostreach”. Ma znakomite właściwości nawilżające. Sprawdzi się w przypadku skóry odwodnionej i poszarzałej, pierwszych, płytkich zmarszczek, a także terapii zwłóknień w bliznach potrądzikowych.
  • Princess® RICH to biorewitalizujący preparat do mezoterapii igłowej oparty o nieusieciowany kwas hialuronowy. Zawiera 18 miligramów kwasu hialuronowego w jednym mililitrze produktu oraz stabilizującą go glicerynę (aż 20 mg/ml). Za pomocą wiązań wodorowych tworzy ona „ochronny płaszcz” wokół podanych do skóry molekuł kwasu hialuronowego, wyraźnie zwiększając ich odporność na czynniki termiczne, enzymatyczne czy mechaniczne. Wydłuża to czas utrzymywania się preparatu w skórze. Princess® RICH odznacza się wyśmienitymi właściwościami nawilżania skóry.

Jaka jest najważniejsza zaleta tego zabiegu?

Zabiegi medycyny estetycznej z użyciem redermalizatorów i biostymulatorów tkankowych skutecznie pobudzają skórę do samoregeneracji. Efektem zabiegu jest jej widoczna odnowa i odmłodzenie – spłycenie zmarszczek, poprawa sprężystości i gęstości, silne nawilżenie, ujednolicenie i zdrowszy koloryt. To znakomita, profesjonalna profilaktyka anti-aging, ale biostymulatory pomogą również osobom borykającym się z bliznami czy rozstępami.

Zabiegi mezoterapii igłowej z użyciem biorewitalizatorów tkankowych to wyjątkowo skuteczna metoda nawilżenia skóry, dająca znakomite, natychmiastowe efekty w przypadku cer odwodnionych, poszarzałych, zmęczonych. Z ich pomocą można też uzyskać lekki efekt wypełnienia tkanek i rozprężenia powierzchownych zmarszczek

Jakie są wskazania do zabiegu?

Wskazania do zabiegu z użyciem biostymulatora/redermalizatora tkankowego to m.in:

  • zmarszczki i inne oznaki starzenia się skóry (np. utrata objętości),
  • poszarzały koloryt skóry,
  • szczególne narażenie na stres oksydacyjny, przyspieszający starzenie skóry,
  • blizny, blizny potrądzikowe,
  • rozstępy.

Wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej z użyciem biorewitalizatora tkankowego to m.in:

  • skóra odwodniona, wysuszona,
  • skóra poszarzała,
  • niewielka utrata objętości skóry,
  • pierwsze, powierzchniowe zmarszczki.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Wśród przeciwskazań do zabiegów z użyciem redermalizatorów, biostymulatorów i biorewitalizatorów tkankowych znajdują się:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • choroba nowotworowa,
  • otwarte rany, zmiany chorobowe skóry,
  • zaburzenia krzepliwości krwi, terapia przeciwzakrzepowa,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • tendencje do powstawania bliznowców,
  • infekcje wirusowe (np. opryszczka),
  • inne choroby drobnoustrojowe (np. katar, gorączka).

Czy rezultaty będą wyglądać naturalnie?

Jedną z największych zalet redermalizatorów i biostymulatorów jest całkowicie naturalny efekt odmłodzenia. Zasadą ich działania jest bowiem „jedynie” pobudzenie całkowicie fizjologicznych procesów odnowy zachodzących w skórze.

Również mezoterapia igłowa daje naturalny efekt, przede wszystkim dogłębnie nawilżając skórę, poprawiając jej koloryt, dodając blasku. Efekt wypełnienia po użyciu biorewitalizatorów jest subtelny – na tyle, że lekarze chętnie stosują je w okolicy oczu, gdzie skóra jest cienka i łatwo o tzw. hiperkorekcję, czyli podanie zbyt dużej ilości preparatu.

Jak szybko widoczne będą efekty?

Pierwsze efekty iniekcji redermalizatora lub biostymulatora są widoczne od razu, ale pełny efekt jednego zabiegu widoczny jest dopiero po około 3 tygodniach. Związane jest to z faktem, iż skóra potrzebuje czasu na wytworzenie nowego kolagenu i elastyny czy związanie dodatkowej ilości wody. Należy również pamiętać, że preparaty te podaje się w serii 3-4 zabiegów wykonywanych w odstępach 2-4 tygodniowych. Cała terapia redermalizatorem lub biostymulatorem może więc zająć nawet kwartał, a narastające efekty takiej stymulacji będziemy obserwować nawet przez dwa lata lub dłużej – w skórze wciąż produkowany będzie „dodatkowy” kolagen.

Efekty mezoterapii igłowej z użyciem biorewitalizatorów widoczne są właściwie od razu (choć przyjmuje się, że kwas hialuronowy, na którym zwykle są oparte, może potrzebować kilka-kilkanaście dni na związanie docelowej ilości wody). Te zabiegi również przeprowadza się zazwyczaj w seriach, więc ostateczny efekt terapii będzie widoczny kilka dni po wykonaniu ostatniego zabiegu w serii.

Jak długo utrzymają się rezultaty zabiegu?

Efekty zabiegów anti-aging z użyciem redermalizatorów i biostymulatorów utrzymują się od 1,5 do 2 lat, a nawet dłużej. Czas utrzymywania się rezultatów zależy od różnych czynników, głównie uwarunkowań genetycznych i trybu życia Pacjentki czy Pacjenta. Warto podkreślić, że przy odpowiedniej częstotliwości wykonywania zabiegów przypominających, ich rezultaty będą poniekąd nakładać się na siebie, dzięki ciągłemu wytwarzaniu w skórze wciąż nowego kolagenu.

Efekty zabiegów mezoterapii igłowej z użyciem biorewitalizatorów utrzymują się od 6 do maksymalnie 12 miesięcy.

Uzyskane efekty leczenia blizn czy rozstępów, zarówno z pomocą redermalizatorów i biostymulatorów, jak i biorewitalizatorów, są trwałe.

Jak często należy powtarzać zabieg?

To zależy od grupy, do której zaliczany jest dany preparat (grupa redermalizatorów/biostymulatorów albo grupa biorewitalizatorów), a nawet konkretnego preparatu w ramach danej kategorii. Optymalny plan zabiegowy dla Pacjentki/Pacjenta ułoży lekarz Estelaser.

Co do zasady redermalizatory/biostymulatory podaje się w serii 3-4 zabiegów wykonywanych co 2-4 tygodnie. Następnie, dla podtrzymania efektu, wykonuje się zabieg „przypominający” co 4-6 miesięcy. Alternatywnie, można po 12-18 miesiącach powtórzyć całą serię.

Większe różnice planów zabiegowych dotyczą biorewitalizatorów podawanych w drodze mezoterapii igłowej. Większość tych produktów podaje się w seriach od 3 do nawet 7 zabiegów wykonywanych co 1-3 tygodnie. Serie można powtarzać częściej, nawet raz na pół roku, albo zdecydować się jedynie na zabiegi przypominające, również wykonywane co kilka miesięcy. Istnieją jednak preparaty do mezoterapii igłowej, które stosuje się w innym schemacie, np. Juvéderm® Volite podawany jednorazowo co 9 miesięcy.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg poprzedza wywiad z Pacjentką/Pacjentem, mający na celu dobór optymalnego preparatu i ułożenie planu zabiegowego, wyeliminowanie ewentualnych powikłań czy szczegółowe omówienie całej procedury. Lekarz rozpoczyna zabieg od oczyszczenia i zdezynfekowania, a następnie znieczulenia obszaru zabiegowego, z reguły z pomocą maści. Następnie dokonuje iniekcji preparatu, używając w tym celu bardzo cienkiej igły lub mikrokaniuli.

Redermalizatory i biostymulatory najczęściej podaje się w dokładnie określone miejsca na twarzy, na przykład korzystając z techniki punktów bioestetycznych (Beauty Aesthetic Points, BAP). Iniekcje w precyzyjnie wyznaczone punkty pomagają utworzyć w skórze „rusztowanie” z preparatu, czy ominąć struktury żylne i duże gałęzi nerwowe, minimalizując w ten sposób ryzyko powstania krwiaków, siniaków, ucisku lub bólu podczas iniekcji.

Preparaty biorewitalizujące podaje się w drodze mezoterapii igłowej, czyli szeregu iniekcji w niewielkich odległościach od siebie (np. 5-milimetrowych), obejmujących cały poddawany terapii obszar twarzy lub ciała.

Cała procedura trwa około 15-45 minut, w zależności od liczby koniecznych iniekcji.

Czy konieczna jest rekonwalescencja po zabiegu?

Rekonwalescencja po zabiegu z wykorzystaniem redermalizatora, biostymulatora, czy biorewitalizatora tkankowego nie jest konieczna. Jednakże, tuż po zabiegu, w miejscach iniekcji mogą pojawić się niewielkie, szybko przemijające zasinienia lub opuchnięcie. Warto zatem rozważyć poddanie się procedurze np. bezpośrednio przed weekendem lub dniem wolnym.

Jak przygotować się do zabiegu?

  • Około 7 dni przed zabiegiem należy odstawić leki zwiększające ryzyko krwawienia:
  • preparaty kwasu acetylosalicylowego (takie jak Aspiryna, Polopiryna, Acard),
  • preparaty warfaryny i pochodne.
  • Pacjenci z cienką skórą i dużą tendencją do zasinień przez około 7 dni przed zabiegiem mogą przyjmować Rutinoscorbin lub Cyclonaminę. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia znacznego zasinienia po zabiegu.
  • Na około 24 godziny przed zabiegiem należy zaprzestać spożywania alkoholu i ograniczyć spożycie kawy.
  • W dniu zabiegu nie stosować kosmetyków natłuszczających i nawilżających oraz nie nakładać makijażu w okolicy poddanej zabiegowi.

Specjalne oferty na Twoją skrzynkę

Nasz newsletter

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez EsteLaser oraz Centrum Mikrochirurgii Oka Laser podanych przeze mnie danych osobowych, w celu obsługi zgłoszenia rejestracyjnego, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej i/lub telefonicznej.

    *Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jerzy Szaflik CENTRUM MIKROCHIRURGII OKA LASER Klinika Profesora Jerzego Szaflika z siedzibą w Warszawie, 00-215 Warszawa, ul. Włodzimierza Dolańskiego 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu obsługi zgłoszenia rejestracyjnego na podstawie art. 6 ust 1 lit. „b” ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do UODO (Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa) gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne i jest warunkiem przyjęcia i obsługi Pani/Pana zgłoszenia rejestracyjnego. W przypadku niepodania danych osobowych Pnia/Pana zgłoszenie nie zostanie zarejestrowane. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również nie będą przetwarza w formie profilowania. | zwiń