Zapisz się już dziś lub zadzwoń do Nas w celu umówienia się na wizytę

Zapisz się

Lifting i stymulacja

Nici PDO

 

Obszar

Twarz, ciało

Problem

Wiotkość, opadanie skóry

Działanie

Mechaniczne podparcie i uniesienie skóry + stymulacja skóry do produkcji kolagenu i elastyny

Efekt

Lifting + poprawa gęstości i jakości skóry

Jak często powtarzać

Co około 1,5 roku dla podtrzymania trwałego efektu

Czas trwania zabiegu

30-60 minut

Skrótowiec PDO odnosi się do polidioksanonu, czyli substancji znanej medycynie od wielu lat. Jest ona powszechnie używana między innymi do wyrobu wchłanialnych nici chirurgicznych. Ten krystaliczny polimer jest całkowicie biozgodny (inaczej – biokompatybilny), co oznacza, że prawidłowo funkcjonuje wewnątrz żywego organizmu, nie wywołując odpowiedzi układu odpornościowego. Z czasem całkowicie rozpuszcza się w tkance, a produktami tego rozkładu są jedynie woda i dwutlenek węgla.

Specjalne rodzaje nici – wykonanych z wytrzymałych, ale i elastycznych włókien polidioksanonu – stosowane są w medycynie estetycznej. Co do zasady możemy podzielić je na dwie kategorie: nici liftingujące (wyposażone w mikrohaczyki lub splecione, umożlwiające „wczepienie” lub „wkręcenie” się w tkankę; w szczególności przeznaczone do podpierania i unoszenia skóry) oraz rewitalizujące (o gładkiej powierzchni; w szczególności stymulujące skórę do produkcji własnych włókien kolagenowych i elastynowych oraz kwasu hialuronowego, odpowiedzialnych za młody wygląd skóry).

Najwyższej jakości nici PDO stosowane w EsteLaser są dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej i posiadają medyczny certyfikat bezpieczeństwa CE.

Nici PDO

Cennik

Mono (jedna gładka nić rewitalizująca)
100 zł
SCREW (jedna skręcona nić liftingująca)
120 zł

Przed zabiegiem lekarz znieczula wybrany obszar z pomocą maści, ewentualnie iniekcyjnie. Dzięki temu zabieg jest maksymalnie komfortowy i niemal bezbolesny.

Fakty związane z nićmi PDO

Pytania i odpowiedzi

W jaki sposób działają nici PDO?

Nici PDO działają jednocześnie na dwa sposoby:

 • mechanicznie unoszą i podpierają tkankę, do której zostały wszczepione,
 • jako zaimplantowane do skóry „ciało obce” stymulują ją do procesu produkcji własnych włókien kolagenowych i elastynowych. W badaniach in vivo potwierdzono również, że obecność polidioksanonu powoduje syntezę kwasu hialuronowego. To właśnie te trzy substancje odpowiedzialne są za napięcie, jędrność i „wypełnienie” skóry.

Jaka jest najważniejsza zaleta tego zabiegu?

Nici PDO umożliwiają przeprowadzenie liftingu metodą bezoperacyjną, mikroinwazyjną, bezpieczną, właściwie bez lub z minimalnym okresem rekonwalescencji po zabiegu. Ich zastosowanie umożliwia osiągnięcie spektakularnych efektów w bardzo krótkim czasie, nie wymagając wykonania nacięć i nie pozostawiając blizn. Jest więc znakomitą alternatywą wobec liftingu chirurgicznego – zwłaszcza dla osób które nie chcą lub nie mogą poddać się operacji. Może być też metodą z wyboru na „pierwszy lifting”.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Wśród wskazań do zabiegu z użyciem nici PDO w obrębie twarzy znajdują się:

 • opadające, wiotkie, pomarszczone policzki, tzw. chomiki,
 • podwójny podbródek, opadanie skóry pod żuchwą,
 • poziome i pionowe zmarszczki czoła, opadanie czoła,
 • opadające zewnętrzne krawędzie brwi, obniżenie brwi,
 • worki pod oczami,
 • wyraźne fałdy nosowo-wargowe,
 • rowki policzkowo-jarzmowe,
 • fałdy marionetkowe,
 • fałdy skóry na policzkach,
 • zmarszczki palacza (wokół ust),
 • V-lifting (przywracanie tzw. trójkąta młodości odpowiadającego za odbiór twarzy jako młodej; przypomina on literę V – a więc jego podstawa powinna być skierowana ku górze).

Wśród wskazań do zabiegu z użyciem nici PDO w obrębie ciała znajdują się:

 • fałdy i zmarszczki skóry szyi oraz dekoltu,
 • piersi wymagające ujędrnienia,
 • zwiotczenie tkanek i rozstępy na pośladkach, brzuchu, ramionach i nogach.

Zabiegi z użyciem nici PDO dedykowane są przede wszystkim osobom w wieku 30-65 lat.

Zabiegi z użyciem nici PDO mogą być stosowane ze znakomitymi rezultatami w połączeniu z innymi zabiegami przeznaczonymi do poprawy kondycji skóry, np. z zastosowaniem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Wśród przeciwskazań do zabiegów z użyciem nici PDO znajdują się:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • choroba nowotworowa,
 • otwarte rany, zmiany chorobowe skóry,
 • zaburzenia krzepliwości krwi, terapia przeciwzakrzepowa,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • tendencje do powstawania bliznowców,
 • infekcje wirusowe (np. opryszczka),
 • inne choroby drobnoustrojowe (np. katar, gorączka).

Jakich efektów mogę się spodziewać?

Zabieg z zastosowaniem nici PDO da kompleksowy efekt liftingujący: skóra będzie uniesiona, lepiej napięta, bardziej jędrna i elastyczna, o poprawionej gęstości, rozjaśniona, o zmniejszonych porach. W przypadku siatki nici w obrębie całej twarzy, jej owal będzie wyraźnie uniesiony, zmarszczki wygładzone, a rysy wyostrzone. Zmniejszona aktywność mięśni mimicznych będzie działać prewencyjnie, spowalniając dalsze wiotczenie skóry.

Czy rezultaty będą wyglądać naturalnie?

Tak, ponieważ zastosowanie nici PDO nie unieruchamia mięśni, a jedynie ogranicza ich aktywność. Wykluczony jest zatem efekt tzw. nieruchomej maski. Nici PDO nie zmieniają też rysów twarzy, a jedynie stanowią dodatkowe „rusztowanie” zapobiegające ich opadaniu. Technika ich aplikowania opiera się zresztą na wykorzystaniu naturalnych linii napięcia skóry, dając efekt zbliżony do klasycznego liftingu chirurgicznego. Co więcej, nici te są cienkie i całkowicie przezroczyste, a więc pozostają niewidoczne nawet przy bardzo płytkiej implantacji w skórze.

Jak szybko widoczne będą efekty?

Efekt wzmocnienia, uniesienia i zwiększenia napięcia skóry będzie widoczny od razu po wykonaniu zabiegu z użyciem nici PDO. W okresie do dwóch tygodni od momentu zaimplantowania nici rozpocznie się też proces ujędrniania i poprawy jakości cery dzięki jej stymulacji do wytwarzania kolagenu i elastyny. Pełne efekty tego procesu będą widoczne po 2-3 miesiącach od dnia zabiegu.

Jak długo utrzymają się rezultaty zabiegu?

Choć nici ulegną całkowitemu rozpuszczeniu po 6-8 miesiącach od momentu wszczepienia, to – dzięki ich właściwościom stymulującym produkcję kolagenu i elastyny przez skórę – efekt zabiegu utrzyma się do dwóch lat.

Jak często należy powtarzać zabieg?

Dla utrzymania trwałego, pełnego efektu zabieg należy powtarzać raz na około półtora roku.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg poprzedza wywiad z Pacjentką/Pacjentem, który ma na celu wyeliminowanie ewentualnych powikłań oraz szczegółowe omówienie całej procedury. Lekarz rozpoczyna zabieg od oczyszczenia i znieczulenia obszaru zabiegowego, z reguły z pomocą maści. W zależności od wybranej partii twarzy lub ciała i oczekiwanych efektów dobierze odpowiednią grubość igieł oraz rodzaj i liczbę nici. Do liftingu całej twarzy z reguły potrzeba wszczepienia ok. 30-40 nici. Samo umieszczenie nici PDO w skórze będzie trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wprowadzenie nici odbywa się za pomocą bardzo cienkiej igły, więc uszkodzenia tkanek są zminimalizowane.

Czy konieczna jest rekonwalescencja po zabiegu?

Rekonwalescencja po zabiegu wszczepienia nici PDO nie jest konieczna. Jednakże tuż po zabiegu może pojawić się niewielkie, szybko przemijające zasinienie lub opuchnięcie. Warto zatem rozważyć poddanie się procedurze np. przed weekendem lub dniem wolnym.

Jak przygotować się do zabiegu?

 • Około 7 dni przed zabiegiem należy odstawić leki zwiększające ryzyko krwawienia:
  • preparaty kwasu acetylosalicylowego (takie jak Aspiryna, Polopiryna, Acard),
  • preparaty warfaryny i pochodne
 • Pacjenci z cienką skórą i dużą tendencją do zasinień przez około 7 dni przed zabiegiem mogą przyjmować Rutinoscorbin lub Cyclonaminę. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia znacznego zasinienia po zabiegu
 • Na około 24 godziny przed zabiegiem należy zaprzestać spożywania alkoholu i ograniczyć spożycie kawy
 • W dniu zabiegu nie stosować kosmetyków natłuszczających i nawilżających oraz nie nakładać makijażu w okolicy poddanej zabiegowi

Specjalne oferty na Twoją skrzynkę

Nasz newsletter

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez EsteLaser oraz Centrum Mikrochirurgii Oka Laser podanych przeze mnie danych osobowych, w celu obsługi zgłoszenia rejestracyjnego, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej i/lub telefonicznej.

  *Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jerzy Szaflik CENTRUM MIKROCHIRURGII OKA LASER Klinika Profesora Jerzego Szaflika z siedzibą w Warszawie, 00-215 Warszawa, ul. Włodzimierza Dolańskiego 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu obsługi zgłoszenia rejestracyjnego na podstawie art. 6 ust 1 lit. „b” ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do UODO (Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa) gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne i jest warunkiem przyjęcia i obsługi Pani/Pana zgłoszenia rejestracyjnego. W przypadku niepodania danych osobowych Pnia/Pana zgłoszenie nie zostanie zarejestrowane. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również nie będą przetwarza w formie profilowania. | zwiń